Ses Teli Papillomu

(Fotoğrafı büyütmek için fotoğrafın üzerine tıklayabilirsiniz)

Yukarıda ses kısıklığı, konuşurken zorlanma ve cızırtılı ses çıkarma şikayetleri ile gelen hastanın endoskopik larinks muayenesi resmi görülmektedir. Sağ ses teli üzerinde yüzeyden kabarık, beyaz renkli ve düzensiz yüzeyli lezyon görülmektedir. Kitlenin patolojik incelemesi sonucu larinks papillomu (ses teli papillomu, vokal kord papillomu, tekrarlayan solunum papillomatozisi veya glottal papillomatozis) olarak gelmiştir.

Genellikle Human Papilloma Virus (HPV) Tip 6 ve 11' in neden olduğu, tekrarlamaya meyilli iyi huylu tümöral oluşumlardır.

Büyüyerek havayolunu tıkayabilirler. Cinsel yolla ya da oral mukozal bulaşma tartışılmaktadır.

Tedavide karbondioksit lazer, cerrahi eksiyon ve medikal tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu hastaların bir kbb uzmanı tarafından sıkı takip edilmesi gerekmektedir. 

Konu İle İlgili Önerebileceğim Yabancı Kaynak Web Siteleri:

Laryngeal papillomatosis - Wikipedia, the free encyclopedia | vocal cords, hoarsness,vocal cord lesions,phonomicrosurgery,vocal ... | Papilloma | Department of Otolaryngology-Head and Neck Surgery

 

Kulak Zarı Yırtığı Nasıl Onarılır?

 

 

Timpanoplasti ameliyatı - Kulak zarı yırtığı tedavisi - Kulak zarı yama ameliyatı - Kulak zarı delinmesi - Miringoplasti ameliyatı - Kulak zarı ameliyatından sonra yapılması gerekenler - Kulak zarı ameliyatı sonrası hasta bakımı - Kulak zarı ameliyatı sonrası iyileşme

 

 

 

Sinüsler ve Sinüzit

 

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) ve Diğer Sinüzit Ameliyatları - Sinüsler ve Sinüzit - Sinüzit Nasıl Ortaya Çıkar? - Sinüzit Tedavisi - Genel Özellikler - Akut ve Kronik Sinüzit - Sinüzit Tanısı Nasıl Konulur?